O nás

Historie produktů

Originální přírodní receptura produktů N848 MUAY pochází z dalekého, exotického Thajska. Do světa se tyto krémy a masti rozšířili především díky thajskému boxu – významné části thajské kultury.

Proto jsou produkty N848 MUAY ve světě známé a prodávané pod názvy jako „Thajská mast“, „Thajský krém“, nebo „Boxerské mazání“. Vesměs jde o složeniny slov BOX (thajsky „Muay“) a MAZÁNÍ, či MAST („Namman“).

Thajská přírodní medicína mohla při svém vývoji vycházet nejen z přírodního bohatství Indického a Malajského poloostrova, ale také ze zkušeností svých sousedů. Těmi byly a jsou další východní země: Barma, Laos, Vietnam, Malajsie, Indie, či nedaleko ležící kolébka přírodní medicíny – Čína.

Nejstarší civilizace na území dnešního Thajska je datována již na přelom letopočtu. Na toto území však tehdy zasahovala i moc Angkorské říše. V polovině třináctého století získal pod vládou krále Ramkhamhenga největší vliv na thajském území městský stát Sukhothaj. Ten byl ale během pozdějších let ovládnut panovníky legendárního státu Ajutthaja, kteří vojenskou silou i pomocí sňatkové politiky ovládli většinu tehdejšího thajského prostoru. Opakovaně vedli i úspěšná tažení proti Angkoru v dnešní Kambodži.

Vztahy thajců s jejich sousedy však nebyly zdaleka vždy idilické. Ať již šlo o vliv Angkorské říše, nebo o konflikty s Barmou, která Thajsku na delší čas vnutila vazalské postavení.

Z této doby pochází také legenda o bojovníku thajského boxu jménem Nai Khanomtom. Ten byl zajat právě během bojů thajců s barmskou dynastí Konbaung. Po sedm let trvajícím zajetí zorganizoval barmský král slavnost, na které se měli zajatí thajci utkat s barmskými bojovníky.

Nai Khanomtom před začátkem zápasu provedl tradiční rituální tancec Wai Kru, který je dodnes součástí thajského boxu. Barmánci byli přesvědčeni že se jedná o černou magii. Svůj podíl na tom měla i skutečnost, že Nai Khanomton  poté postupně porazil deset jejich nejlepších bojovníků. Toto vítězství, které mu kromě svobody získalo i dvě krásné barmské manželky, je dodnes slaveno jako Národní den Muay Thai – 17. března.

V té době existovalo na thajském území velké množství lokálních bojových stylů známých většinou pod jmény oblastí ze kterých pocházely – Muay Chaiya, Mae Mai Muay Thai, Muay Lopburi, nebo Muay Korat. Dnes jsou všechny známy pod souhrnným názvem Muay Boran, starý box.

Moderní podobu získal thajský box ve třicátých letech dvacátého století. Za krále Ramy VII, byla zavedena kodifikovaná pravidla a používání klasických boxerských rukavic namísto tehdejšího omotání rukou konopným provazem s uzly.

Thajský box byl a i nyní je velmi tvrdým sportem kladoucím ohromné nároky na tělo bojovníka jak během samotného tréninku a zápasu, tak i před ním a po něm. Již od začátku se tedy tito sportovci snažili svému tělu pomoci a nejprve připravit na náročný výkon, a následně jej po nepředstavitelné zátěži uvolnit a zrelaxovat. Jedním z nejúčinnějších prostředků pro tento účel byly právě thajské masti a oleje.

Roku 1945 založil Luangsithi Yotharaks, vystudovaný lékař z university ve městě Sririrach, firmu na jejich průmyslovou výrobu. Bohaté znalosti, kterými disponoval ho vedly k výrobě nejrůznějších léků, největší úspěch mu ale přinesla právě výroba olejů pro boxéry, které také vybudovaly firmě její jméno.

Pokračovatelem rodinné tradice ve výrobě olejů se stal jeho syn Thongthots Intarathat. Za jeho působění začala firma poprvé oficiálně vyrábět své produkty známé jako NAMMAN MUAY.

Thongthots Intarathatod dětství miloval box. Není tedy náhodou, že v dospělosti založil box centrum s názvem Kingphet, ve kterém se stal nejen majitelem, ale také slavným trenérem. Z klubu Thongthose Intrathata vzešel i Phon Kingphet, první thajský mistr světa v klasickém boxu.

Thongthots Intarathat si na svých svěřencích ověřil, že thajské oleje působí velmi blahodárně jak před tréninkem nebo zápasem, tak i po jeho ukončení. Masírováním svalů thajským olejem dokonale připravil boxery na výkon. Po zápase zase olej přinesl úlevu nataženým svalům a přispěl k redukci krevních podlitin a pohmožděnin po kopech a úderech.

Se vzrůstajícím zájmem o Thajsko jako turistickou destinaci vzrůstal i zájem o thajský box. Ten navíc zaujal i filmaře především akčního žánru, kteří jej popularizovali ve snímcích jako Krvavý sport nebo série Ong-Bak. V neposlední řadě napomáhá rozšíření thajského boxu i vzrůstající popularita zápasů MMA.

Tak se tedy thajský box, neboli Muay Thai, rozšířil takřka do celého světa, a spolu s ním i thajské masti a oleje. Postupně se pak s nimi seznámily a začaly je používat i další sporty jako atletika, cyklistika, kriket, tenis, basketbal, volejbal, házená, kopaná, judo, karate, taekwondo, gymnastika, pozemní i lední hokej, lyžování, biatlon, bruslení…

Sporty v halách i pod širým nebem. Turistika, horolezectví…

Motocyklové i automobilové sporty…

I další zájemci, lidé profesí, ve kterých se fyzické námaze vyhnout nedá (hasiči, policie, stavaři, kameníci, dřevorubci, řidiči, vojáci,…).

Na některé přípravky nedají dopustit ani ti, které zaměstnáním provází především každodenní psychické vypětí, mj. řada špičkových IT manažerů.

Boxeři udělali thajským mastím a olejům jedinečnou a účinnou reklamu. Kdekterý sportovec chce být fit pro další pohyb tak brzy, jako to dokážou nekompromisní boxeři. Platí to pro muže i pro ženy. Platí pro mládež i pro seniory.

S nemalým rozšířením thajských olejů a mastí však bohužel přišly i spojené obtíže. Přestože jsou produkty vyráběny pod bedlivým dohledem a podle přísných pravidel kontrolovány, způsbil černý dovoz do některých zemí že nejen u koncových uživatelů ale i u zaintersovaných úřadů poněkud stoupla nedůvěra v tyto produkty.

Není ale třeba se obávat. Všechny produkty N848 MUAY, jak zní dnešní oficiální název této značky, jsou plně certifikovány a prošly všemi potřebnými testy dle platných nařízení Evropské Unie. Nehraje roli, že v některých státech jsou tyto produkty již distribuovány prostřednictvím lékárenských sítí, zatímco v jiných jsou stále k dostání spíše v obchodech se sportovním zbožím. Vždy se jedná o stejně účinný a naprosto bezpečný produkt.